Nataç Pomza
Nataç hazır Beton , Kastamonu ili merkez ilçede 2004 yılında hazır beton tesisi...
Tesislerimiz
Resim Galerisi İçin Tıklayın
Nataç Pomza ve tesislerimizden kareler.
Bize Ulaşın
Tel: (0542) 45 900 45
Kula Belediyesi Gökçeören Tesisleri Kula / Manisa


Pomza nedir?

POMZA ( BİMS ) NEDİR?

POMZA; volkanik kökenli slikat esaslı camsı ve gözenekli bir yapıya sahip hafif yapı elemanıdır.
Gözenekli ağırlığı 850kg/m3 olan bu doğal malzeme yapısındaki boşluklar sayesinde yüksek ısı ve ses izolasyonu özelliklerine sahiptir. Bims bu özelliği sayesinde kış aylarında dondurucu soğuklardan, yaz aylarında ise kavurucu sıcaklardan yüksek oranlarda izolasyon sağlamaktadır.

Manisa İli,Kula İlçesinde bulunan Pomza ocağı; sertliği 5-6 olan çoğunluğu koyu renkli (siyah,kırmızı,kahverengi)olan volkanik tüftür.Pomza sahip olduğu çok sayıdaki macroskopik,elips şekilli gözenek nedeniyle hafif bir kayaçtır.Gözenekler arası bağlantısız boşluklu olduğu için geçirgenliği düşük,ısı ve ses yalıtımı yüksektir.Pomza bu fiziksel özelliklerinden dolayı günümüzde inşaat sanayiden tekstil sanayiye,tarım sanayiiden kimya sanayiye kadar bir çok farklı alanda kullanım imkanı bulmaktadır.

Volkanik Curuf çeşitli volkanik aktivitelere bağlı olarak,bazaltik karektere sahip lavların,patlamanın oluşturduğu basıncın etkisiyle,çatlaklar boyunca sızması sonucu oluşan bazaltik-andezik kompozisyona sahip,gözenekli camsı bir volkanik kayaç türüdür.Kula 'da 1.1 milyon yıl önce başlamış ve 3 değişik evrede volkanik faaliyetler gerçekleşmiştir.Söz konusu ocakta volkanik curuflar ,volkanizma faaliyetleri süresince volkanik püskürtme malzemesi olarak oluşan kızıl-siyah-kahverengi tonlarda mor renkli bazaltik lav akıntıları ve tüflerle temsil edilmektedir.Gözenekli bir yapı göstermekte olup bazaltik özellikli volkanik kökenli bir madendir.

Pomza ;suyu bünyesinde uzun süre tutabilme özelliği olduğunda dolayı geniş kullanım alanı bulmaktadır.Botanikte curuf pomza önemli bir yere sahiptir.Nemli ortam oluşmasını sağladığı için kuraklığa bir çaredir. Peyzaj alanında da curuf pomza tercih sebebidir.Serildiğinde buharlaşmadan kaynaklanan su kaybının önüne geçmektedir.Az topraklı veya topraksız alanlarda tercih edilmektedir.Aynı zamanda curuf pomza ağaç dibi seriminde kullanılmaktadır.İlave olarak Seracılıkta curuf pomza tercih edilmektedir.Toprak ıslahında çok etkendir.Özellikle Çiçekçilikte curuf pomza önemli kullanım alanı bulmaktadır.Pomza curuf,son yıllarda hızla gelişen Kanatlı hayvan çiftliklerinde altlık , taban sergisi olarak yerini almaktadır.

Pomza kum ve mıcırın 1/3-2/3'ü kadar yoğunluğa sahiptir. Normal betona göre Pomza ile yapılan betonlar daha hafiftir.Ayrıca hafif olduğu için; yük açısından inşaat demirinden de tasarruf sağlar.Normal betondan daha fazla izolasyonu mevcuttur. Pomza ısı ve ses yalıtımı özelliği yüksek olan doğal bir malzemedir.Kolay sıva tutması açısından tercih edilmektedir.Tuğla örümünde ve şapta kullanılmakta olup,İnşaatlarda dolgu malzemesi olarak ta kullanım alanı bulmaktadır.

Günümüzde Pomza Bims yapımında kullanılmaktadır .Hafif tuğlalar,bloklar,paneller vb .ısı ve ses yalıtımı açısından tercih edilmektedir.Özellikle depreme dayanıklı olması, yüksek mukavemet göstermesi ,yangına karşı dayanıklı olması,ısı ve ses yalıtımı sağlaması ve bina duvar maliyetini azaltmasından , hafif olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Nataç Pomza Üretim Tesisi