Nataç Pomza
Nataç hazır Beton , Kastamonu ili merkez ilçede 2004 yılında hazır beton tesisi...
Tesislerimiz
Resim Galerisi İçin Tıklayın
Nataç Pomza ve tesislerimizden kareler.
Bize Ulaşın
Tel: (0542) 45 900 45
Kula Belediyesi Gökçeören Tesisleri Kula / Manisa


İnşaat Sektöründe Pomza

 

Pomza normal kum ve mıcırın 1/3-2/3'ü kadar yoğunluğa sahiptir.Bu nedenle Pomza ile yapılan betonlar normal betondan daha hafiftir.Ayrıca zemin mekaniği açısından düşünüldüğünde hafif olduğu için; yük açısından inşaat demirinden tasarruf sağlar.Normal betondan daha fazla izolasyonu mevcuttur.Gözenekli volkanik camsı yapıya sahip olan pomza ısı ve ses yalıtımı özelliği yüksek olan doğal bir malzemedir.

Pomza ülkemizde ve pek çok Avrupa ülkesinde hafif yapı üretiminde kullanılmaktadır.Hafif tuğlalar,bloklar,paneller vb.ısı ve ses yalıtımı açısından tercih edilmektedir.Bims depreme dayanıklı olması, yüksek mukavemet göstermesi ,yangına karşı dayanıklı olması,ısı ve ses yalıtımı sağlaması ve bina duvar maliyetini azaltmasından , hafif olmasından dolayı inşaat sektöründe geniş kullanım alanı bulmaktadır.

Alternatif Beton Agregası Pomza;

İnşaat sektöründe pomza hafif beton elde edilmesinde Beton agregası olarak kullanılmaktadır.Pomza,kalkerden daha az yoğunluğa sahip olduğundan dolayı daha hafiftir.Bu nedenle taşınması kolay olduğundan işçilikten ve zamandan kazandırır.Pomza beton normal betona göre daha esnektir.Bu nedenle elle işlemeye daha müsaittir.

Pomzalı betonun ısı geçirgenlik katsayısı,normal betondan 4-6 kat daha fazla izolasyon sağlamakta olup ,bu nedenle enerji ve ısı tasarrufu sağlanmış olmaktadır.Pomza betonun diğer betonlara göre bir diğer üstünlüğü daha elastik olması nedeniyle depreme karşı daha dayanıklı olmasıdır.Aynı zamada normal betona göre pomzalı betonun yangına karşı dayanıklılık açısından daha emniyetli olduğu kabul edilmektedir.

 

İnşaat Sektöründe Kullanımı
1. Dolu veya boşluklu hafif yapı elemanları üretimi
2. Prefabrik yapı elemanları üretimi
3. Çatı ve dekoratif kaplama elemanları üretiminde
4. Hafif hazır sıva ve harç üretimi
5. Hafif beton üretimi
6. Çatı ve döşeme izolasyon dolgusu olarak.

Yapı Restorasyonlarında Pomza (bims) Kullanımı

Bugün bir çok gelişmiş ülke tarihi binalarının kirlenmiş cephe temizliğini kumlama yönteminde kum yerine Pomza (bims) taşı kullanarak yapmaktadır. Pomza (bims) taşı yumuşak aşındırıcı özelliğinden dolayı bina yüzeyine hasar vermeden temizliğini yapmaya imkan vermektedir.